Velmi dobrou alternativu k současnému složitému a nákladnému systému daně z příjmu fyzických osob navrhl v roce 2005 ve svém článku pro časopis Ekonom tehdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.
Hlavním tématem článku je daňová progrese, která má především zajistit solidaritu mezi bohatými a chudými avšak v praxi se diskuse o daňové progresi stane rukojmím politiků, kteří do daňové legislativy zanesou jen další výjimky komplikující výběr daní a paradoxně “ jsou to právě osoby s vyšším příjmem, kdo možnosti dané odečitatelnými položkami využívají“.
Pan Niedermayer upozorňuje na „ekonomicky známý koncept s nulovou progresí“ zvaný lump-sum tax“ (tedy daně určené částkou, či daně „z hlavy“)“. V době publikování tohoto článku, by zhruba 2 000 Kč měsíčně od každého práceschopného obyvatele stačilo na pokrytí potřebného výběru DPFO. V současnosti by potřebná částka stoupla na necelé 3 000 Kč měsíčně, protože počet obyvatel spíše stagnuje a výběr daní z příjmu stoupá. Podobný koncept by samozřejmě mohl nahradit i DPPO.
Ačkoliv se s panem Niedermayerem shodujeme v kritice nedostatků stávajícího systému, poskytuje Lepší daň řadu výhod oproti dani z hlavy:
- je spravedlivější protože bohatí budou platit více podle své spotřeby
- je univerzální a může nahradit jak DPFO tak i řadu dalších daní
- odstraňuje problémy vymáhání daně od případných neplatičů
- daň z hlavy má tendenci růst, protože počet ekonomicky aktivních obyvatel stagnuje. Naopak Lepší daň má klesající tendenci, protože počet bankovních transakcí trvale roste.