Švýcarská Lepší daň – aktuálně

švýcarská vlajka

Před nedávnem jsme Vás informovali o iniciativě nahradit všechny daně vybírané ve Švýcarsku obdobou Lepší daně. Začátkem května tým iniciativy „Lepší Daň“ navštívil Curyšskou univerzitu, setkal se s organizačním týmem Verein Mikrosteuer a navázal osobní kontakt se skupinou kolem profesora Marca Chesney z Curyšské univerzity a pana Felixe Bollingera, který sepsal původní studii o možnosti vytvoření transakční daně ve Švýcarsku již v roce 2016.

Co je nového?

Především byla značně zdokonalena webová stránka hnutí, která navíc k němčině, francouzštině a italštině přidala i základní informace v angličtině.

Současný návrh sazby mikrodaně je nastaven na pouhých 0.03% (třetina hodnoty našeho návrhu pro ČR), aby tak nahradila celý výběr švýcarské DPH, federální daně a švýcarskou „stamp duty“. Microtax chce začít pouze s nahrazením „stamp duty“, která je nejmenší. Toto umožní dostatečnou analýzu transakční daně.

Na stránce iniciativy můžeme také naleznout připravený návrh na změnu švýcarské federální ústavy. Povšimněte si jak elegantní a jednoduchý tento návrh je. Vše se vejde na jednu stranu. Toto je dobré porovnat s počtem stran daňových zákonů v jakékoliv jurisdikci.

Microtax tak navazuje na původní nápad pana profesora Edgara Feigeho na kterém je postavena i Lepší Daň. Iniciativa se bude snažit implementovat transakční daň přes švýcarské referendum. Toto umožní Microtax být první organizací, která se může přiblížit k implementaci transakční daně bez větších politických průtahů a možného odporu jakékoliv politické lobby.

Verein Mikrosteuer odhaduje, že referendum by se mohlo odehrát do dvou let a v současnosti se soustřeďují na získání finančních zdrojů pro propagaci svého návrhu. Doporučujeme tak naše švýcarské spojence bedlivě sledovat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.