Prošla by Lepší daň v EU?

Ačkoliv EU prohlašuje, že „Při rozhodnutích o výši daní a daňových sazbách nehraje EU přímo žádnou roli.“ ve skutečnosti je samostatnost členských států v otázce zavádění, rušení a nastavení výše daní citelně omezena především procesem „koordinace společného postupu“.

Z toho jasně vyplývá, že případné zavedení Lepší daně, by muselo mít podporu většího počtu EU zemí, nemohla by uspět pouze jako reforma českého systému a organizace na její podporu by musela být nutně mezinárodní.

Ačkoliv návrh Lepší daně nenahrazuje DPH (ačkoliv by mohla) především proto, že jsou předepsány její minimální daňové sazby a její zrušení by nebylo realistické, nahrazuje daň z příjmu a ta je další citlivou oblastí regulace EU:

Členské státy by měly rovněž zajistit, aby jejich režimy daně z příjmu právnických osob byly otevřené a spravedlivé a aby nebyly koncipovány tak, aby nekalým způsobem odlákaly firmy od působení v jiných zemích EU nebo jinak narušily tamější základ daně. Proto členské státy podepsaly kodex chování, v němž se zavazují, že takovéto režimy nezavedou.

https://europa.eu/european-union/topics/taxation_cs

Bohužel regulace EU je soustředěna především na řešení problémů způsobených samotnou daní z příjmu (agresivní daňové plánování, daňové úniky a vyhýbání se daňovým povinnostem) místo toho, aby navrhovala zjednodušení a reformy, které by odstranily kořen těchto problémů.

Na příkladu reverse charge u DPH je navíc vidět jak složité a náročné je vyjednat změnu, která opravuje zjevný systémový nedostatek DPH, který připravuje národní státy o miliardy Euro ve výběru daní. Tento příklad však také ukazuje, že je to možné:

Reverse charge, který je mojí vlajkovou lodí pro výběr DPH, byl SCHVÁLEN! Trvalo to sice 4,5 roku, ale dokázali jsme, že umíme prosadit svoji prioritu i proti názorům členských států i Komise. Díky moc kolegům za vytrvalost! Poprvé v historii našeho členství v EU jsme přesvědčili Komisi, aby předložila návrh, který chceme my

Andrej Babiš na svém facebook profilu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.